Turkish English German French

4 Boyutlu Ultrason

4 Boyutlu Ultrason

3 boyutlu ultrason (3D) ile inceleme yaptığımız bölgenin 3 boyutlu görüntüsünü sağlar. 4 boyutlu ultrason (4D) ise 3 boyutlu görüntünün dinamik olması yani sadece fotoğraf değil hareketli görüntü elde edilmesidir (video gibi). Aynı ultrason ile hem 2 hem de 3 ve 4 boyutlu görüntü elde edilebilir. Kaliteli 4-D görüntü ve fetusu tanımak aileler için etkileyicidir. Bazı anormallikler daha iyi görülür. Yarı damak-dudak, polidaktili (fazla parmak), yüz deformiteleri gibi anormallikler daha iyi değerlendirilir. Erken dönemde bebek cinsiyeti görülebilir.

Fetal kalp hareketleri ve fetal davranış 4-D ultrasonda daha iyi değerlendirilir.

4 Boyutlu ve 3 Boyutlu Ultrason Neden Yapılır?

Doktorlar, gebeliğiniz boyunca 2D ve Doppler ultrasonlarını fetüs incelemek, amniyon sıvısını değerlendirmek ve doğum kusurlarını aramak için kullanıyorlar. Daha detaylı 3D ve 4D ultrasonlar gebelik sırasında, yarık dudak ve omurilik sorunları gibi şüpheli fetal anomalileri yakından incelemek veya spesifik bir şeyi izlemek için yapılır. Bu taramalar rutin prenatal muayenelerin bir parçası değildir.

4 Boyutlu Ultrason Fiyatları 2024

4 boyutlu ultrason çekme işlemi de gebelik muayenesinin önemli bir parçasıdır. Sadece ultrason çekme işlemi olarak değerlendirilemez. Bize bebeğin sağlığı hakkında özellikle yüzeysel görüntüsü hakkında bilgi verir. Fiyatlar çekilen merkezin ve çeken doktorun talebine göre değişkenlik gösterebilir. 4 boyutlu ultrasonu gebelik muayenesi olarak değerlendirdiğim için benim muayenehanemde 4 boyutlu ultrason fiyatı o tarihte geçerli olan muayene ücretidir.

Ultrason nedir? Ultrason ne işe yarar?

Ultrason tarama, internal fetal anatomi görüntülerinin sağlanmasında önemli bir klinik araçtır. Vücutta dilim görüntüleri üretmek için yüksek frekanslı ses dalgaları kullandığı için sonografi de denir. Ultrason dalgaları yayan bir dönüştürücü veya prob, dalgaların deriden düzgün şekilde geçmesini sağlamak için iletken jelin ince bir katmanı ile kaplandıktan sonra deriye yerleştirilir. Yayılan ultrason dalgaları, dalgaların karşılaştığı farklı yapılarla yansıtılır. Yansıyan dalgaların kuvveti ve geri dönmesi gereken zaman, bilgiyi görünür bir görüntüye çevirmek için temel oluşturur. Bu, bilgisayar yazılımı ile gerçekleştirilir.

Ultrason görüntülemenin diğer görüntüleme tekniklerine göre avantajları şunları içerir:

Fetüsün veya organların gerçek zamanlı görüntülenmesi.
İnvaziv olmayan.
Embriyo üzerinde toksik etkileri olan iyonlaştırıcı radyasyonu kullanmaz.
İnteraktif, operatörün probu hareket ettirerek farklı görüntüleme düzlemleri yakalamasını sağlar.
2 Boyutlu (2D) Ultrason Nedir?
Geleneksel ultrason tarama 2D’dir, yani tek bir düzlemde ultrason dalgaları gönderir ve alır. Yansıyan dalgalar daha sonra bu düzlem boyunca fetusun düz, siyah-beyaz görüntüsünü sağlar. Dönüştürücünün hareket ettirilmesi çok sayıda görüntüleme düzlemini mümkün kılar ve doğru düzlem elde edildiğinde, monitör üzerindeki görüntü ile kararlaştırıldığı gibi, kayıttan bir durağan film geliştirilebilir. Şimdiye kadar fetal anatomi ve morfolojinin detaylı değerlendirilmesinin çoğu 2D ultrason kullanılarak yapılmıştır.

Ultrason bebeğim için zararlı mı?

Ultrasonu diğer görüntüleme yöntemlerinden ayıran özelliği, görüntüleme sırasında X-ışınlarını kullanmamasıdır. Bunun yerine insan kulağının duyamayacağı frekansta ses dalgalarından faydalanır. Zararlı bir ışın olmadığı için bebeğe herhangi bir zararı söz konusu değildir.