Turkish English German French

Çikolata kisti (Endometrioma)

Çikolata kisti (Endometrioma)

Çikolata kisti (Endometrioma), halk arasında çikolata kisti adıyla yumurtalıklarda gelişen endometrial dokunun kist oluşturmasıdır. Adının çikolata kisti denmesinin sebebi kist içinde adet kanının birikmesi sonucu biriken kanın renginin çikolata kremasına benzemesi sebebiyledir.

Çikolata kisti çoğunlukla iyi huylu olup tek veya her iki yumurtalıkta da görülebilir.

Çikolata kisti (Endometrioma) tanısı

  • Ultrason: normal kist için yeterlidir ancak çikolata kisti tanısı için tek başına yeterli değildir. Adezyon, yüzeysel peritoneal ve  ovarian implantları görselleştirmek için yeterli çözünürlüğü olmayacağından tanı için yeterli değildir.
  • Biyopsi: Ultrason ile ince iğne biyopsisi kist içeriği hakkında net bilgi edinmemizi ve kistin tanısını kesinleştirmemizi sağlar.
  • Laparoskopi: Hem tedavi hem de alınan kist dokusunun patolojik olarak incelenmesi ile kesin tanı koymamızı sağlar.

Çikolata kisti (Endometrioma) belirtileri

  • Ağrılı adet dönemi
  • Adet dönemi arasında pelvik ağrı
  • Adet dönemi dışında kasık ağrısı
  • Düzensiz adet dönemi
  • Adet döneminde fazla kanama
  • İlişkide ağrı
  • Sindirim sorunları

Çikolata kisti dünyada yapılan bir araştırmada endometriozisli kadınların %17-44’ü arasında tespit edilmiştir.

Çikolata kisti

Çikolata kisti hangi bölgelerde ağrı yapar?

Çikolata kisti, pelvik bölgesi, karın ve bacak bölgesinde ağrı yapmaktadır. Genelde adet dönemlerinde ağrı şiddetli olur. Otururken ya da ani hareketlerde ağrı hissi artabilir. Bazı durumlarda çikolata kistinde sırt ve bel bölgesinde de ağrı görülebilir.

Çikolata kisti akıntıya neden olur mu?

Endometriozis akıntıya sebep olabilir. Yumurtalıklarda oluşan kistler; Endometriozis durumunda kan birikmesi olduğu için kanamalı akıntı görülebilir. Çikolata kistleri adet öncesinde ya da sonrasında görülen kahverengi akıntıya neden olabilmektedir.

Endometrioma adet düzensizliği yapar mı?

Çikolata kisti adet düzensizliğine kimi durumlarda neden olabilmektedir. Ancak çikolata kistinin tamamen sonucudur diyemeyiz. Ara kanamalar ve şiddetli ağrılı dönemler dikkate alınmalıdır.

Çikolata kisti kansere dönüşür mü?

Yapılan araştırmalarda bazı çikolata kistlerinin yumurtalık kanseri (over kanseri) çeşitleri ile ilişkili olabileceği tespit edilmiştir. Bununla birlikte endometriomaların önlem olarak çıkartılmasının da kansere gidişi engellediğine dair bir kanıt gösterilememiştir.

Doğum kontrol hapları kısırlığa neden olur mu?

Yumurtalık kisti tedavisi için kadın doğum uzmanınız tarafından reçete edilen ve düzenli muayene ile takip edilen hastalarda doğum kontrol hapları kısırlığa neden olmaz. Kısırlığa neden olabilecek tek durum çikolata kisti ve diğer yumurtalık kistlerinin tedavisini ertelemektir.