Turkish English German French

Vajina daraltma (Vajinoplasti)

Vajina daraltma (Vajinoplasti)

Vajina daraltma (Vajinoplasti), vajina girişinin daraltılarak sıkılaştırılması işlemidir. Vajinanın genişlemesi kadında ve eşinde cinsel tatminsizlik sorunu oluşturur. Vajinanın ortalama olarak uzunluğu 8-9 cm kadardır.

Vajina daraltma ameliyatıyla gevşeklik düzeltilir ve vajinanın iç duvarları daraltılarak daha fazla haz duyulması sağlanır. Vajina daraltma ameliyatı ile birlikte idrar yapma şikayetleri de düzelir.

Vajina genişlemesi neden olur?

Vajina daraltma ameliyatı için başvuran hastalarımızın birçoğu travmatik vajinal doğumdan (normal doğum) kaynaklanan gevşeme sorunu nedeniyle gelmektedir.

Belirtiler; vajinanın genişlemesi, vajinada esneme, vajinadan ses gelmesi, doğum sayısının fazla olması, iri bebek gibi nedenlerdir.

Hiç doğum yapmamış kadında ise kollajen eksikliğinden kaynaklı görülebilir.

Evde yapılan doğum, doğum sonrası dikişlerin açılması gibi durumlar da vajinanın normalden daha fazla genişlemesine yol açabilir. Ayrıca, doğum şekli sezaryen olsa bile, vajina gebeliğe bağlı olarakta genişleyebilir.

Ayrıca, cinsel ilişkinin sık olması, kürtaj gibi jinekolojik işlemlerde vajinada genişlemeye yol açan faktörleri arasındadır.

Vajina daraltma ameliyatına neden ihtiyaç duyulur?

Kadınlarda cinsel hazzın en fazla hissedildiği bölge klitoris, G noktası ve vajinanın vajinanın giriş kısmıdır. Penis içeri girerken bu bölgelere temas ederek orgazmı olumlu yönde artırmaktadır. Bu yüzden vajina daraltma ameliyatı büyük önem taşımaktadır.

Vajina daraltma ameliyatı nasıl yapılır?

Vajina daraltma ameliyatı lokal veya genel anestezi yöntemi ile yapılabilmektedir. Ameliyat yaklaşık 45 dakika ile 1 saat arasında sürmektedir.

Vajina girişinden itibaren 6-7 cm kadar iç kısma girilip fazla dokular çıkartılır ve dikilerek dokular bir araya getirilir. Bağırsak bölümünde sarkma varsa levator kas dokusu yaklaştırılır ve dikilir.

İyileşme süresi 4-6 haftayı bulabilmektedir. Ameliyat sonrası hijyenik bakıma çok dikkat edilmesi gerekir.

Vajina daraltma vajinoplasti

Vajina daraltma (Vajinoplasti) ameliyatı ile birlikte yapılan diğer ameliyatlar

Vajina daraltma ameliyatı tek başına yapılabileceği gibi çoğu zamanda kombine başka ameliyatlarla birliktede yapılabilir. Vajina genişlemesi doğumdan kaynaklı ise idrar torbası sarkması, renk değişikliği, idrar kaçırma, perine bölgesinde anormallik problemi meydana gelebilmektedir. Vajina daraltma (Vajinoplasti) ile birlikte yapılabilen ameliyatlar:

 • Labioplasti
 • Majoraplasti (Büyük Dudak Estetiği)
 • İdrar torbası sarkması
 • Renk değişikliğine bağlı renk açma
 • İdrar kaçırma (Stres inkontinans)
  Perine estetiği
 • Klitoris estetiği
 • Mons pubis estetiği
 • G-Shot

Vajina Daraltma Fiyatı 2024

Vajina daraltma fiyatı 2024 yılında kullanılan yöntem, anesteziye, kullanılan malzemenin kalitesine göre farklı kliniklerde fiyat farklılıkları göstermektedir. Ayrıca beraberinde yapılacak kombine ameliyatlara göre de fiyatlar değişiklik gösterir. Detaylı fiyat bilgisi için 0532 472 52 83 numaralı telefondan bize ulaşabilirsiniz.

Lazerle vajina daraltma İstanbul

Lazerle vajina daraltma işlemi, özellikle ameliyata uygun olmayan hastalara yapılmaktadır.

Vajina içerisine prop yardımıyla lazer ışınının 3 – 3,5 mm kadar bölgede doku ısınması ve hücrelerin uyarılması ile bağ dokusunun güçlendirilemesi sonucunda sıkılaşma sağlanır.

Hastanın dokusunun durumuna göre 6-7 hafta aralıkla 3-4 seansta tam sıkılık elde edilir.

Vajina daraltma ameliyatından kaç gün sonra cinsel ilişkide bulunulabilir?

Vajinoplasti sonrası ilk 1 ay iyileşme sürecidir. Bu süre iyileşmesi yavaş olan hastalarda 6 haftayı bulabilmektedir. İyileşme süresi tammalandıktan sonra yapılacak doktor kontrolü sonrası 1 ay sonraki kontrolde doktorunuz kontrol ettikten sonra cinsel ilişkide bulunulabilir.

Ameliyat sonrası nelere dikkat edilmelidir?

 • İlk hafta doktorunuzun vereceği antibiyotik ve ağrı kesicileri kullanmanız gerekmektedir. Eğer dikiş varsa doktorunuzun önereceği önerdiği şekilde pansuman yapmanız gerekir.
 • Operasyondan bir hafta sonra günlük yaşamınıza ve işinize dönebilirsiniz.
 • İlk cinsel ilişki için iyileşme süresinin tamamlanmasını (bir ay) beklemelisiniz.
 • Operasyondan bir hafta sonra doktor ilk kontrolü, 2. Hafta 2. kontrolü yapar. Bir ay sonra ise son kontrol yapılır.
 • 3-4 hafta ağır egzersizden uzak durmak gerekir
 • Ameliyattan sonra ayakta duş alınabilir ancak vajina içerisi yıkanmamalıdır.
 • İyileşme süreci sonrası önerdiğimiz kegel egzersizleri yapılabilir.

Ameliyat sonrası doğum yapılabilir mi?

Vajina daraltma ameliyatı sonrası doğum yapılabilir. Engel değildir. Ancak doğum vajinal olarak gerçekleşirse sonrasında şikayetler olabileceği için sezaryen doğum tercih edilebilir. Bu yüzden gebelik planı olmayan hastalarımıza vajinal daraltma ameliyatını öneriyoruz.

Vajina daraltma ameliyatı sonrası iz kalır mı?

Vajina daraltma operasyonunda hem iç hem de dış bölüme dikiş yapılsa bile iz kesinlikle kalmaz. Sonrasında deneyimli doktorlar bile işlemin yapıldığını fark etmesi zordur.

Vajinayı daraltma ameliyatı için İstanbul dışından gelen hasta aynı gün geri dönebilir mi?
Yapılacak işlem yalnızca vajina girişinde daraltma ise ameliyattan bir saat sonra seyahat edilmesinde sakınca yoktur. Ancak vajina içerisinde de daraltma olursa 1 gün hastanede kalınması gerekebilir.

Vajina daraltma (Vajinoplasti) ameliyatının riskleri nelerdir?

Vajina daraltma (Vajinoplasti) ameliyatının riski son derece azdır. Ameliyatı yapan doktorun bilgi ve tecrübesi riski değerlendirmesi için yeterlidir.

İdrar kesesi (vajina üst duvarı), makat (alt duvarda rektum) bölgelerine işlemi zarar vermeden yapmak gerekir. Ayrıca ameliyat bölgesinin ve kullanılan aletlerin steril edilmesi enfeksiyon riski açısından çok önemlidir. Ameliyat sırasında kanamanın kontrolü ve cerrahi yöntemler ameliyat sonucunu doğrudan etkiler.

Kegel egzersizleri

Kegel egzersizi, vajina güçlendirici egzersizdir ve vajinayı çevreleyen kas dokusu da güçlendirilebilir. Aslında bu yöntemi tüm kadınlarımıza öneriyoruz.

Kegel egzersizi yöntemini ameliyat sonrası tüm hastalarımıza tarif ediyor. Yöntem, günde 100-150 defa sıkma ve bırakma egzersizidir. Sonrasında vajina bölgesinde belirli miktarda sıkılaşma meydana gelir. Bu yöntem idrar kaçırma sorununuda azaltır.

Normal doğum (vajinal doğum) anında vajina daraltma yapılabilir mi?

Normal doğum (vajinal doğum) sırasında dokularda ciddi değişimler olmaktadır. Normal doğum sırasında vajina daraltma işlemi yapmak uygun değildir. Ameliyatı annenin süt vermeyi bıraktığı ve sonrasıda gebeliği düşünmediği zamana ertelemelidir.

Vajina daraltma kremi işe yarar mı?

Vajina genişlemesinin sebebi doku elastikiyetinin kaybı ve vajinayı çevreleyen kas yapısında meydana gelen tembelliktir. Lazer ile bu hücreler  uyarılıp iyileşme sağlanır. Cerrahi yöntemle ise fazla doku çıkartılır ve kasları birleştiren dikişler eklenir. Dolayısıyla vajina daraltma kreminin tek başına daraltmayı gerçekleştirmesi mümkün değildir. Kremle vajina daraltma yöntemi yoktur.