Turkish English German French

Kızlık zarı İstanbul

Kızlık zarı İstanbul

Kızlık zarı dikimi İstanbul kliniğimizde kalıcı ve geçici olarak yapılmaktadır. Kızlık zarı dikim fiyatı, anestezinin şekline, yöntemine göre değişmektedir. Kızlık zarı dikim fiyatından ziyade önemli olan yapılan uygulamadan kesin sonuç almaktır.

Kızlık zarı 2 yöntemle dikilmektedir. Birincisi kalıcı kızlık zarı dikimi (hymenoplasti, flep yöntemi). İkincisi ise geçici kızlık zarı dikimidir. Geçici kızlık zarı dikimi ilişkiden 2-5 gün arasında kızlık zarına dikiş eklenerek yapılır.

Kızlık zarı dikimi genelde yarım saat kadar sürmektedir. Büyük bir riski bulunmamaktadır. İşlemden sonraki gün istirahat gerekmez. Kızlık zarı dikildikten sonra ilk ilişkide kanama gerçekleşir.

Kızlık zarı nedir?

Kızlık zarı latince adıyla hymen, vajinanın girişi çevreleyen, 1-2 mm kalınlığında ve vajinanın giriş kısmında yaklaşık 1-2 cm içeride bulunan deri kıvamında ince bir dokudur. Ortasında vajinal salgıların dışarıya akması için ufak bir açıklık vardır. Hiçbir işlevsel özelliği yoktur.

Kızlık zarı, toplumda bekaretin simgesi olarak görülmektedir. Kızlık zarının evlenme sonrası kanamasının beklentisi, genç kızlarıda büyük baskı oluşturmakta ve sosyolojik olarak olumsuz etkilemektedir. Ancak bazı kızlık zar yapısı bulunanlarda kızlık zarı kanamayabilir de. Bu yüzden kadın doğum uzmanı tarafından kontrol edilip yanlış bilgilere sebebiyet vermemek gerekir.

Çoğunlukla ilk ilişkide %80-85 oranında kanama gerçekleşir. Bazı aileler için evlenme öncesi

Kızlık zarının,  kalın kenarlı, ince kenarlı, septalı ya da kapalı (imperfore) gibi bir çok çeşidi vardır. Kızlık zarının çeşidi ve zarar görüp görmediği sadece kadın doğum uzmanı tarafından muayene sırasında tespit edilebilir.

Kızlık zarı çeşitler

Kızlık zarı anatomik yapısına göre kişiden kişiye farklılık gösterir.

  • Anüler tip kızlık: Hymen ince ve ortasında daire şeklinde boşluk bulunmaktadır. Ortadaki boşluk kızlık zarının yüksek veya alçak kenarlı olmasına göre az veya çok olabilir. Eğer açıklık çok fazla ve vajina genişliği fazla ise ilk ilişkide kanama olmayabilir. Esnek zar en sık bu tiplerde görülür.
  • Fimbroid tip kızlık: Zarın vajina boşluğuna bakan yüzeyinde çok sayıda küçük girintiler vardır ancak bu girintiler vajina duvarına kadar inmez. Çok nadir görülen bir kızlık zarı çeşididir.
  • İmperfore tip kızlık: Zar vajina girişini komple kapatır. İlk adet başlayınca rahim ağzından adet kanı dışarı çıkamayacağı için vajina boşluğunda birikmeye başlar. Bu durumda kızlık zarının çıkarılması gerekir.
  • Kresenterik tip kızlık: En sık rastlanan kızlık zarı çeşididir. Vajinada yarım ay şeklinde görüntüsü vardır. Alt tarafta kalın üst tarafta ince bir yapıdadır. İlişki genelde ağrılı geçer.
  • Kribriform tip kızlık: Zarı vajinayı tamamen kapatmıştır ancak zar üzerinde çok sayıda küçük daire şeklinde boşluklar vardır. Bu boşluklar adet kanının çıkmasına müsaade eder ancak ilişki de zorluk olabilir.
  • Labial tip kızlık: Kızlık zarı uzun kenarlı,tırtıklı ve vajinal açıklığı dardır. İlişki sonrasında fazla kanama ve ağrı hissedilebilir.
  • Septalı tip kızlık: Kızlık zarını ortasında vajina açıklığını ikiye ayıran şeklindedir. Zarın çok kalın olduğu durumlarda ilişkiye engel olabilir. İlişki olamamışsa cerrahi olarak zarın çıkarılması gerekebilir.

Kızlık zarı çeşitleri

Kızlık zarı zarını kendimiz kontrol edebilir miyiz?

Kızlık zarının yapısı kişinin kendisi veya bir yakını tarafından kontrol edilemez. Kadın doğum uzmanı tarafından muayene sırasında tespit edilebilir. Çok basit bir muayenededir. Herhangi bir ağrı acı hissedilmez.

İlk ilişkide kızlık zarı kesin kanar mı?

Kızlık zarının yapısı burada önemlidir. Kızlık zarının yapısı ve penisin çapına göre ilk ilişkide kanama olmayabilir. İlk ilişkide kanamanın yaşanmadığı kızlık zarına esnek kızlık zarı denilir. Bu oran %15-20 ler civarındadır.

Kızlık zarı sadece ilişki esnasında mı yırtılır?

İlişki olmadan tampon kullanımı, vajinal girişe parmakla kontrol etme gibi durumlarda kanama yaşanabilir.

Kızlık zarı kanaması ne zaman durur?

Kızlık zarı tipleri farklı olduğu için kanama süreside farklılık gösterir. Kızlık zarı vücuttaki diğer bölgeler gibi yaralanır, kanama olur ve sonrasında kanama durur. İlişki sonrası kanama durur ancak dikiş atılması gerektiren kanamalar da yaşanabilir. Genel yaşanan lekelenme tarzı kanamalar 1-2 gün sürebilir. Yaranın iyileşmesi gerekir. Eğer iyileşmeden tekrar birliktelik olur ise kanama tekrar başlar. Tam iyileşme sonrasında bir daha kanama olmaz.

Kızlık zarı muayenesi İstanbul

Kızlık zarı muayenesi, jinekolojik masada, bacakların tam açılarak, dış dudakların yavaşca kenarlara itilerek kontrol edilmesi şeklinde yapılır. Kontrol edilirken kızlık zarı zarar görmez.

Hastaya zarın durumu ve varsa yırtığın şekli anlatılır. İstanbul ilinde bazı sağlık merkezlerine giderek kızlık zarı muayenesi ile kızlık zarı ile ilgili kaygılarından kurtulabiliyor veya kızlık zarı dikimi yaptırabiliyor.

Kızlık zarı muayenesi İstanbul merkezine başvuran hastalar genelde yoğun kaygı içindedir. Toplumumuzda kızlık zarının bekaretin bir simgesi olarak algılanması ve ilk gece mutlaka kanama olmasının beklenmesi bu kaygı ve endişenin daha da yoğunlaşmasına neden olmaktadır.

Kızlık zarı yırtılması, kanaması nasıl olur?

Kızlık zarıi vajina içerisine penis, parmak veya yabancı madde sokulması sonucu bozulabilir. Bu esnada kızlık zarı, birden fazla yerden yırtılır ve kanamaya neden olur.

Cinsel birlikteliğe devam edildiği takdirde kızlık zarının yapısının bozulduğu yerlerden kanamalar devam eder. Kızlık zarı yapısına göre kimi kadınlarda kanama hiç olmayabilir.

Kızlık zarı dikimi çeşitleri

Kızlık zarı dikimi iki yöntemle yapılabilir:

  • Kalıcı kızlık zarı dikimi
  • Geçici kızlık zarı dikimi

Kalıcı kızlık zarı dikimi

Kalıcı kızlık zarı dikimi (Flep yöntemi) cinsel ilişkiden önce istenilen zamanda yapılabilir. İlişkiye kadar kalıcı olma özelliği taşır. Kalıcı kızlık zarı dikimi ile vajinadan oluşturulan doku kızlık zarının devamlığını sağlayacak şekilde cerrahi yöntemle zar yeniden oluşturulur. Dikiş izi belli olmaz ve ilk cinsel ilişki sırasında kızlık zarında kanama gerçekleşir.

Vajina daraltma ameliyatı, flep yöntemi ile birlikte uygulanabilir. İşlem, lokal veya genel anestezi altında 20-30 dakika sürer.

Geçici kızlık zarı dikimi

Geçici kızlık zarı dikimi, cinsel ilişkiden 2 ila 6 gün önce yapılır. Dikilen zar kendiliğinden eriyebilen estetik dikiş olduğu için dikildiği belli olmaz ve ilk ilişki sırasında kanama gereçekleşir. Burada işlemi yapan kadın doğum uzmanının tecrübeside sayesinde kanama %100 yaşanır..

Kızlık zarı dikimi sonrası iyileşme

Kızlık zarı dikimi sonrası 1-2 saatlik istirahat yeterlidir. Ertesi gün işe dönülebilir. Dikim sonrası ilk 48 ila 72 saat arasında çok az kanama olabilir. Geçici olanlarda ilişkiye kadar, kalıcı olanlarda ise en az 6 hafta yoğun egzersiz, ata binme gibi kuvvet gerektirici işlerden uzak durmak gerekir.

Kızlık zarı dikimi İstanbul da nerede yapılır?

Kızlık zarı dikimi İstanbul da Dikilitaş Mahallesi Ayazmaderesi Caddesi Fulya Vadi Plaza No:6 Daire:2 Beşiktaş / İstanbul adresimizde de yapılmaktadır. Detaylı bilgi için 0532 472 52 83

Kızlık zarı ile ilgili sıkça sorulan sorular?

Mastürbasyon kızlık zarını bozar mı?

Parmak vajina içerisine sokulursa bozulabilir.

Normal doğum sonrasında kızlık zarı dikilir mi?

Doğum sonrasında kızlık zarı dikilebilir, herhangi bir sınırlama yoktur.

İlk cinsel ilişki sonrası kanama ne zaman durur?

İlk cinsel ilişki sonrası ilk 2-3 dakika ile en geç yarım saat sonrasına kadar kanama durur. Kanama miktarı çok fazla ve durmuyorsa mutlaka kadın doğum uzmanınıza başvurmalısınız.

Kızlık zarı kendiliğinden iyileşir mi?

Kızlık zarı dikilmeden kendiliğinden iyileşmez ve sonraki ilişkide de kanama olmaz.

Kızlık zarı bozulmadan gebelik olur mu?

Vajina içine boşalma ile zar bozulmadan gebelik yaşanabilir.

Kızlık zarı bozulmadan kürtaj yapılır mı?

Kızlık zarı yapısı anüler veya kresenterik yapıda ise ve genişlikte buna müsaade ederse zar bozulmadan kürtaj yapılabilir.

Lazer epilasyon yaptırmak kızlık zarına zarar verir mi?

Zar vajinanın 1-2 cm içerisinde yer aldığı için lazer epilasyon yaptırmak kızlık zarına zarar vermez.

Tampon kullanmak kızlık zarını bozar mı?

Genelde bozulur, nadir durumlarda yapıya bağlı olarak bozulmayabilir.

Kızlık zarı kanı diğer kanamalardan daha mı farklı?

Kızlık zarı kanaması da aynı vücudun diğer noktalarındaki kanamadan bir farkı yoktur.