Turkish English German French

Genital siğil

Genital siğil

Genital siğil, cinsel bölgede oluşan, cilt rengindeki küçük kabartılardır. Görüntüsü genelde karnıbahar şeklindedir. Kadınlarla birlikte erkeklerde de görülebilir ancak sıklıkla kadınlarda daha fazla ortaya çıkmaktadır. Kadınlarda vajinanın girişinde, vajina dudakları ve anüs bölgesinde, erkeklerde de çoğunlukla peniste ortaya çıkar.

Genital siğillerin oluşma nedeni HPV (insan papilloma virüsü) virüsüdür ve HPV virüsü cinsel yolla bulaşır. HPV virüsünün 100’den fazla çeşidi bulunur. Erkekte ve kadında oluşan siğiller genelde tehlikeli değildir. Tehlikeli olan tipler HPV 6 ve HPV 11’e bağlı olarak ortaya çıkanlardır. Sadece kadınlarda görülen bazı HPV tipleri vardır ki bunlar (HPV 16 ve HPV 18) kadınlarda rahim ağzı kanseri meydana getirir.

HPV virüsü nasıl bulaşır?

Siğillerin neden olduğu HPV virüsü, ciltten temas ile bulaşır ve en sık olarakta cinsel birliktelik sırasında bulaş gerçekleşir. Özellikle cinsel birliktelikte oral ya da anal seks veya cinsel bölgeye el teması ile de bulaş gerçekleşebilir. HPV virüsü yalnızca insandan insana bulaşır. Hayvanlardan veya eşyalardan (banyo, tuvalet, havlu, iç çamaşırı vb.) bulaşma şansı yoktur.

HPV virüsü bulaştıktan sonra kuluçka dönemine girer ve ortaya çıkması haftaları veya ayları bulabilir. Bu yüzden virüsün ne zaman bulaştığını tespit etmek mümkün değildir.

Cinsel bölgede oluşan siğillerin belirtisi ve tedavisi

Cinsel bölgede ortaya çıkan siğiller, genelde şikayete oluşturmaz, nadiren kadınlarda kaşıntı, yanma veya hassasiyet gösterebilir.

Genital siğil tanısı muayene ile konulabilir, şüpheli ise nadiren biyopsi alınır.

genital siğil tedavisi

Genital siğil tedavisi iki yöntemle yapılır:

 • İlaç tedavisi
 • Cerrahi tedavi

Hangi tedavi uygulanırsa uygulansın siğil tekrar ortaya çıkabilir. Bunun sebebi HPV virüsünün tam olarak cinsel alandan uzaklaştırılmamasıdır. Vücuttaki bağışıklık sistemi 2 yıl içerisinde HPV yi yenerek vücuttan atar.

Siğil rahatsızlık vermiyorsa, herhangi bir şikayet yoksa tedavi edilmesi gerekmeyebilir. Hangi tedavinin yapılacağına doktorunuz karar verecektir.

Genital siğil tedavisinde krem ve solüsyonlar kullanılır. Bunlar:

 • Trikloroasetik asit: Siğilleri yok etmek için haftada bir kez, 4-6 hafta süre kullanılır. Gebelikte de kullanılabilir.
 • Podofilin (Podofilm):  Doktor ya da hemşire tarafından uygulaması yapılır ve siğilleri yok eder. Uygulandıktan 1-2 saat sonra ilaç verilen bölgelerin yıkanması gerekir. Tedavi genellikle haftalık olarak uygulanır, 4-6 hafta tüm siğiller temizleninceye kadar sürülmesi gerekir. Yan etki olarak ciltte yanma ve ağrı görülebilir. Gebelikte kullanılmaz.
 • İnterferon: Siğil içerisine enjekte edilerek kullanılır. Bağışıklık sistemini devreye sokarak etkisini gösterir. Genellikle diğer tedavilere ek olarak ya da diğer tedavilerin etki göstermediği durumlarda kullanılır.
 • İmiquimod (Aldara):  Bağışıklık sistemini tetikleyerek siğilden kurtulmayı sağlar. Genelde gece yatarken sürülür ve 8-10 saat sonra bölgenin yıkanması gerekir. Kremleri haftada 3 gün, toplamda 16 haftaya kadar kullanabilirsiniz. Hafif düzeyde kızarıklık ve tahriş olması normaldir. Bu kremin işe yaradığını gösterir. Gebelikte kullanılmaz.
 • Sinekateşin: Hasta tarafından uygulanabilen bitkisel bir üründür. Siğiller üzerine günde 3 kez ve tamamen yok olana kadar toplamda 16 haftayı geçmeyecek şekilde uygulanabilir. Vajina içerisine veya anüse uygulanmamalıdır. Cinsel ilişki öncesinde mutlaka yıkanıp, temizlenmelidir. Sürülen bölgede kaşıntı, tahriş, ağrı, şişme, yanma ve yaraların gelişmesine neden olabilir. Ülkemizde sinekateşin ürünü bulunmamaktadır.
 • Podofiloks: Podofiline benzer ancak bunu evde kendiniz uygulayabilirsiniz. Pamuklu çubuk ile siğiller üzerine jel veya sıvı şeklindeki ilaç günde 2 kez, toplamda 3 gün süre ile uygulanır. Daha sonrasında 4 gün ara verilebilir. Bu tedavi, siğiller tamamen yok oluncaya kadar 4 hafta boyunca uygulanabilir. Gebelerde kullanılmaz. Ülkemizde şu anda bulunmamaktadır.

Cerrahi siğil tedavisi

İlaç tedavisine cevap vermeyen siğiller ve vajina, anüs veya idrar kanalına yayınlan siğiller cerrahi işlemle yakılarak, alınarak, dondurularak ya da lazer ile buharlaştırılarak tedavi edilir. Muayenehane şartlarında, bazen de ameliyathanede uygulanır. Gebelikte de cerrahi tedaviler uygulanabilir.

 • Dondurma yöntemi (kriyoterapi): Kimyasal yöntemle siğiller dondurulur ve yok edilir. İşlem anestezi gerektirmez.
 • Yakma yöntemi (elektrokoterizasyon): Siğiller elektrik enerjisi kullanılarak yakılır. Genelde lokal anestezi ile yapılır.
 • Lazer yöntemi: Işık enerjisi ile oluşan buhar etkisiyle siğiller yakılır. Genelde ameliyathanede ve lokal anestezi ile yapılır.
 • Ultrason yöntemi: Ses dalgalarının enerjisiyle siğiller yok edilir. Bu teknoloji henüz yenidir ve her hastanede bulunmamaktadır.
 • Siğillerin alınması: Ameliyathanede, genelde lokal anestezi ile siğiller alınır.

Genital siğilin tekrar çıkmaması için ne yapmak gerekir?

Siğillerin tekrar çıkmasını engellemek için Gardasil aşısını olmak gerekir. Bu aşının yapılması için HPV virüsünün vücuttu olmaması gerekir. Vücutta HPV varsa faydası olmayacaktır. Rahim ağzı kanseri ve genital bölgede siğil oluşmasını engelleyen 2 çeşit aşı vardır.

 • Gardasil: HPV virüsünün tip 6, 11, 16 ve 18 tiplerine karşı koruma sağlar.
 • Gardasil-9: HPV virüsünün tip 6 ve 11 dahil 9 tipine karşı koruma sağlar.

Hangi siğiller cerrahi olarak tedavi edilir?

 • İlaç tedavisine cevap vermeyen siğiller
 • Geniş bir alana yayılan siğiller
 • Vajina, anüs veya idrar kanalına yayılan siğiller