Turkish English German French

Vakumlu Kürtaj İstanbul

Vakumlu Kürtaj İstanbul

Vakumlu kürtaj İstanbul, klasik kürtaj yöntemine göre daha kısa sürede lokal ya da sedasyon anestezi ile yapılabilen bir işlemdir.

Vakumlu kürtaj nedir?

Pek çok ülkede olduğu gibi Türkiye’de de kürtaj teknikleri arasında vakum tekniğide kullanılmaktadır. Rahim içerisinde bulunan embriyo ve parçaları enjektör içerisine negatif bir basınç ile çekilmesi şeklinde gerçekleştirilen uygulamadır.

Vakumlu kürtaj nasıl yapılır?

Hastanın ultrason ve jinekolojik muayeneleri detaylı bir şekilde yapıldıktan sonra sürece başlanır.

Vakumlu kürtaj işleminden önce, jinekolojik muayene koltuğuna alınır. Vajina girişi özel solüsyonlar ile temizlenir. Enfeksiyon oluşma riskini azaltmak için plastik ve tek kullanımlık bir kanül ve bu kanüle bağlı bir enjektör bulunur. Kanül aleti vajina girişinden rahim içerisine sokulur ve negatif basınç ile gebelik materyalinin tahliyesi gerçekleşir. Ülkemizde; isteğe bağlı kürtaj 9. haftanın son gününe kadar yapılabilmektedir. 5. ve 7. haftalar arasında yapılacak işlemde komplikasyon görülme durumu daha az olduğu gibi ayrıca hasta ruhsal olarak daha az etkilenir. Çoğunlukla işlemden 1-2 saat sonra hasta sosyal hayatına dönebilir.

Vakumlu Kürtaj İstanbul

Vakumlu kürtaj nerede Yapılır?

İşlemler hastane ortamında, ameliyathane koşullarında gerçekleştirilir. Hastanın durumuna ve tercihine bağlı olarak lokal veya genel anestezi uygulanır. Vakumlu kürtaj, küret işlemine göre rahme daha az zarar verir.

Vakumlu kürtaj avantajları nelerdir?

Klasik kürtaj yöntemlerine kıyasla birden fazla avantaj sunmaktadır. Bu avantajların en önemlisi iyileşme sürecinin daha kısa olmasıdır.

  • Enfeksiyon riski daha azdır
  • İşlem süresi çok daha kısadır
  • İşlem sonrasında kanama daha az olur
  • İçeride parça kalma riskinin çok daha azdır

Vakumlu kürtaj sonrası neler önerilir?

Enfeksiyon riski sebebiyle kesinlikle havuza veya denize girilmemesi gerekmektedir. Ayrıca bu süreçte bol bol dinlenilmesi ve ağır işler yapmaktan uzak durulması gerekmektedir. En az 7 gün boyunca cinsel ilişkiden uzak durulması gereklidir. Genel anestezi uygulanan hastalarda, işlem sonrası 3 saat yemek yenmemesi önemlidir.

Vakum kürtaj işleminde dikiş atılır mı?

İşlem yapılırken herhangi bir kesi olmayacağı için dikiş atılması da söz konusu değildir. Bu yüzden vakumlu kürtaj kadınlar için son derece konforlu bir işlemdir.

Vakumlu kürtaj sonrası kanama olur mu?

Vakumlu kürtaj sonrası, 3-4 gün süren adet kanamasına benze kanama ve lekelenmeler görülebilir. 4-6 hafta sonra yeni adet kanaması başlar. İşlem sonrasında çift mutlaka korunma yöntemlerini uygulamalıdır. Aksi durumda yeniden gebe kalma gerçekleşebilir.

Vakumlu kürtaj fiyatları 2024

Vakumlu kürtaj fiyatı, pek çok kritere bağlı şekilde değişir ve gebelik sonlandırmak isteyen kişilerce merak edilen önemli bir husustur. 2023 ve 2024 yıllarındaki ekonomik değişimler sebebiyle sağlık alanındaki fiyatların artışı da doğru orantıda artış göstermiştir. Fiyat değişikliği Özel hastane ve klinikler arasında da farklılık göstermektedir. Vakumlu Kürtaj işlemi sadece Kadın Doğum Uzmanı tarafından yapılmaktadır.