Turkish English German French

Riskli gebelik

Riskli gebelik

Riskli gebelikler, çeşitli nedenlerle anne ya da bebeğin sağlığını riske atma potansiyeli olan gebeliklerdir. Riskli gebeliklerin nedeni ise hem anneye hem de bebeğe bağlı olabilir. Düşük öyküsü olan kadınlar, yaşı ileri ya da çok genç olan kadınlar genellikle riskli gebelik kapsamında değerlendirilir. Bununla birlikte gebeliği riskli yapan etkenler bazen de gebelik sürecinde ortaya çıkabilir. Gebelik şekeri ya da bazı bebekteki kromozomal sorunlar düşük ihtimalini de beraberinde getirebilir.

Riskli gebelik neden olur?

  • Annenin yaşının 35 üzerinde ya da 18 altında olduğu gebeliklerin hepsi risklidir.
  • Annenin aşırı kilolu ya da aşırı zayıf olması da gebeliği olumsuz etkileyebilir.
  • Yüksek tansiyon, diyabet, kalp-damar hastalıkları gibi kronik seyreden rahatsızlığı olan annelerin gebelik sürecinde özel olarak takip edilmesi, gerekli durumlarda gebeliğe uygun şekilde ilaç kullanımının düzenlenmesi gerekir.
  • Gebelik zehirlenmesi, gebelik şekeri, anormal vajinal kanama, rahim ağzı hastalıkları, suyun erken gelmesi, kan uyuşmazlığı gibi sorunlar da gebelikte düşük ihtimalini akla getirebilir.
    Fetüsten kaynaklanan sorunlarda, tarama testlerinde tespit edilen rahatsızlığı olan bebeklerde kontrollerin daha sık yapılması gerekebilir.
  • Tekrarlayan düşük şikâyeti olan çiftlerde takibin daha dikkatli ve sık yapılması gerekebilir.
  • Akraba evliliklerinden olan gebeliklerin hepsi riskli kabul edilir.
  • Annenin alkol, sigara ya da uyuşturucu madde kullanıyor olması gebeliği olumsuz etkiler.

Yukarıda sıraladığımız durumların erken dönemde fark edilmesi için gebelik öncesi danışma da oldukça önemlidir. Özellikle kronik ya da genetik rahatsızlığı olan çiftler, gebelik öncesi danışma hizmeti sayesinde riskli gebelik takibi ve bu süreçte dikkat edilmesi gerekenler hakkında detaylı bilgi sahibi olabilirler. Ankara riskli gebelik takibi ve gebelik öncesi danışma hakkında daha fazla bilgi için Doç. Dr. Aydın Köşüş ile iletişime geçebilirsiniz.

Riskli gebelik takibinde neler yapılır?

Riskli gebeliklerde standart gebelik takibi sürecine göre kontrollerin daha sık yapılması gerekebilir. Özellikle gebelik şekeri ya da gebelik zehirlenmesi gibi şikâyetleri olan anne adaylarında bu sürece diyet programları da dahil olabilir. Düşük riski olan durumlarda hastane yatışı bile gerekebilir.

Oto-immün ya da kronik rahatsızlıklar nedeniyle riskli gebelik grubunda kabul edilen anne adaylarında ise hem bu rahatsızlıkların kontrol altında tutulması hem de gebeliğin durumunun takip edilmesi için ilaçların düzenlenmesi gerekebilir. Fetüsten kaynaklanan anomalilerde ise bebeğin sağlık durumunu anlamak için farklı tarama testlerinin yapılması gerekebilir.

Riskli gebelik takibi fiyatları

Gebelik takibi, her gebelik süreci için önemlidir. Ancak riskli gebeliklerde yapılması gereken kontrollerin önemi daha fazla olabilir. Düşük riskinin zamanında engellenebilmesi için en iyi yöntem anne adayının oluşabilecek risklerin farkında olması ve bu sürecin sık aralıklarla takip edilmesidir. Riskli gebelik takibi fiyatları ise süreçte yapılan kontrol ve tetkiklere göre değişkenlik gösterebilir. Bu nedenle Ankara riskli gebelik fiyatları hakkında daha net bilgi için kliniğimizi arayabilir ve randevu alabilirsiniz.