Turkish English German French

Kürtaj İstanbul

Kürtaj İstanbul

Kürtaj istanbul, rahim içerisindeki gebeliğin çeşitli yöntemlerle alınması işlemidir. Gebelik sonlandırması, ülkemizde yasal olarak 10 haftalık gebeliklere kadar mümkündür. Burada hamilelik haftası hesaplanırken son adetin başladığı tarihten itibaren hesaplanır ve ultrason ile teyid edilir.

Kürtaj sadece istemli gebelik alınması için yapılmaz, düşükten sonra içeride kalan gebelik parçalarını almak için veya ölü gebelikleri, boş gebelik gibi durumları almak için de yapılır.

Kürtaj işlemi vakum oluşturan bir enjektör mekanizmasıyla gerçekleştirilir. Anestezi verildikten sonra 10-15 dakika kadar sürer. Kürtajdan sonra yarım saatlik bir dinlenme ile hasta antibiyotik ve ağrı kesicisini alıp günlük hayatına geri döner. Kürtaj sonrası kasık krampları ve lekelenme ilk birkaç gün sürebilir.

Kimler kürtaj yaptırabilir?

 • 18 yaşından büyük ve evli olan kadınlar eşlerinin imza onayı ile kürtaj olabilirler. 18 yaşından büyük ve bekar olan kadınlar ise sadece kendi rızaları ile kürtaj olabilirler.
 • 18 yaşından küçük olanların evli veya bekar olsalar dahi anne-babalarının onayı gerekir.
 • 15 yaşından küçükler ailelerinin izni dahi olsa kürtaj olamazlar.
 • 10 haftadan büyük gebeliği olanlar onay verseler dahi yasal olmadığı için ülkemizde kürtaj işlemi yapılamaz. 10 haftadan büyük gebeliğin sonlandırılması için bebekte ciddi bir doğumsal özür varlığında veya anne hayatını tehlikeye sokacak ciddi bir hastalık durumunda kurul kararı ile gebelik sonlandırılabilir.

Kürtaj nerede yapılır?

Kürtaj İstanbul, yalnızca Kadın Hastalıkları ve Doğum uzmanı tarafından sağlık kuruluşunda veya klinik ortamında muayenehanede yapılır. Mahremiyet ve hasta / hekim arasındaki özel paylaşıma özen gösterilmelidir.

Kürtaj Fiyat İstanbul 2024

Kürtaj fiyatlarını etkileyen birden fazla faktör vardır. En önemlisi kürtaj fiyatı değil kürtajın nasıl ve hangi ortamda yapıldığıdır. Bu yüzden tercih yaparken diğer etmenleri de göz önünde bulundurmanız değerlidir.

İstanbul da Kürtaj işlemi için en iyi doktor seçimini yaparken hekimin bilgisi, uzmanlık alanının yeterliliği (Kadın hastalıkları ve Doğum Uzmanı) ve ilgili alandaki deneyimi fiyat araştırmasında göz ardı edilmemesi gereken faktörlerdendir. İşlem sırasında kullanılan malzemenin kalitesi, klinik sterilizasyonu ve hasta konforu diğer önemli kriterler arasında yer alır.

İstanbul kürtaj fiyatları çevre illere göre de (Tekirdağ kürtaj fiyatları, Edirne kürtaj fiyatları) değişiklik gösterebilmektedir.

Kürtaj uygulamasının tecrübesiz doktorlar tarafından yapılması ve uygun olmayan koşullarda gerçekleştirilmesi çeşitli sorunlara neden olmaktadır. Kanama ve enfeksiyon problemleri ile gebeliğin sonlandırılmaması, rahim içerisinde parça kalması veya anestezi problemleri yaşanabilmektedir.

Kürtaj işlemini yapacak klinik tarafından belirlenmiş fiyat politikası İstanbul kürtaj fiyatları değişkenlik gösterebilmektedir.

Kürtaja giderken dikkat edilmesi gerekenler

Kürtaj, lokal ya da genel anestezi ile yapılmaktadır. Hasta konforu açısından sıklıkla sedasyon anestezisi şeklinde uygulandığı için öncesinde 6 saat açlık önem taşımaktadır. Su alımı dahil ağızdan hiçbir şey alınmamalıdır. Hastanın anestezi alması durumunda aynı gün araç kullanımı uygun değildir. Yanında bir refakatçi olması uygundur.

Kürtaj nasıl yapılır?

 • Hasta işlem yapılmadan önce 6 saat süre ile hiçbir şey yiyip içmemelidir.
 • Kürtaj, ultrasonografi cihazı ile gebeliğin haftası kontrol edilir. Kürtaj işlemine başlarken hasta jinekoloji koltuğuna alınır.
 • Genel anestezi verilecekse anestezi uzmanı, hastanın kolundan serum ve damar aracılığıyla ilaçları verir. Hasta derin bir uyku halinde olur ve hiçbir şey hissetmez. İşlemden sonra uyandırılır.
 • Lokal anestezi istenmişse rahim ağzına iğne ile anestezi uygulanır.
 • Genelde hasta konforu açısından genel anestezi vermek özellikle psikolojik olarakta etkilenilmemesi açısından önerilmektedir.
 • Vajene spekulum muayene aleti yerleştirilir. Vajina içerisi ve rahim ağzı antiseptik solüsyon ile temizlenir. Rahim ağzı özel aletle genişletilir. Hastanın isteğine göre genel veya lokal anestezi uygulanır.
 • Daha sonra vakum yöntemi ile gebelik materyali alınır. Hasta 5 dakika dinlendikten sonra ayağa kalkabilir. Sonrasında rahim içinin tamamen temiz olduğu ultrason ile kontrol edilir. Hasta kürtaj işleminden sonra 30-45 dakika dinlendikten sonra günlük yaşamına dönebilir. İşlemden sonra hafif kasık ağrısı ve az miktarda kanama görülebilir.

Kürtaj fiyatları İstanbul

Kürtaj için gebelik haftası nasıl hesaplanır?

Kürtajın yasal sınırı 10. haftadır. Bu süre son görülen adetin ilk gününden sayılır. Embriyo büyüklüğü ise ilişki tarihine göre yaklaşık 8 haftadır. Fetus büyüklüğü ve gebelik haftası hesaplanırken son adet tarihi hesaplaması ve ultrason ölçümü kullanılır.

Ultrason ölçümü bu haftalarda çok hassastır. Baş ve popo arasındaki mesafe (CRL ölçümü) en az hata ile net gebelik haftasını verebilir. Adetleri düzensiz olan hasta ise gebelik haftasını net bilmeyebilir. Bu durumda en uygunu transvajinal ultrason ile gebelik yaşı hesaplanmasıdır.

Kürtaj işlemi en erken 5. haftada gebelik kesesi görüldüğünde yapılır. Daha önce yapılması durumunda başarı şansı düşüktür.

Kürtaj sonrası öneriler nelerdir?

Kürtaj mutlaka ultrasonografi eşliğinde yapılmalıdır. Ayrıca öncesi-sonrası ultrason görüntüleri kaydedilmelidir. Kürtaj işleminde muayenehanemizde steril malzemeler kullanılmaktadır. Antibiyotik kullanımı şart değildir ancak ateş ve ağrı gibi durumlarda antibiyotik kullanımı uygun olacaktır. Ağrı kesici rutin olarak verilebilir.

İşlem sonrası vajinal lekelenme için ped kullanılması önerilmektedir. Tampon kullanımı enfeksiyon riski taşıdığı için önerilmez. İşlem sonrası lekelenme süresince en az bir hafta cinsel ilişki önerilmez. Rahim ağzı açıklığı fazla olduğu için vajinal enfeksiyonun yukarıya doğru rahim içine taşınması riski olabilir. İşlem sonrası ateş ya da kokulu akıntı durumunda hasta mutlaka doktorunu haberdar etmelidir. İşlem sonrası 30 ile 45 dakika arasında taburculuk gerçekleştirilir.

Kürtaj sonrası ne zaman adet görülür?

Kürtaj sonrası adet görme, genelde 1 ay içerisinde rahim dokusunun kalınlaşmasıyla gerçekleşir. Bu süreç bazen uzayabilmektedir. Ultrasonda rahim kalınlığı takip edilmeli ve korunmasız ilişki durumunda gebelik ihtimalinin olduğu da unutulmamalıdır.

Kürtaj sonrası korunma önerileri nelerdir?

Kürtaj sonrası eşin prezervatif ile korunmasını ya da işlemden sonraki gün doğum kontrol ilacına başlanılmasını öneririz.

Kürtaj riskleri nelerdir?

Kürtaj sonrası kanama genelde 6 – 7 haftanın üstündeki gebeliklerde görülen bir durumdur. Rahim içerisinde yaygın miyomların var olması ya da polip olması kanamayı artıran nedenlerden olabilir.

Kürtaj sonrası endometrit (Rahim içi enfeksiyon) kokulu akıntı ve ateş ile kendini gösterebilir. Antibiyotik ile tedavi edilir.

Ultrasonun kullanılmadığı durumlarda kürtaj sonrası rahim duvarında delinme ya da rahmin duruş bozuklukları yaşanabilir. Bu yüzden ideal şartlarda işlem yapılırken ultrason ile rahmin kontrolü mutlaka önerilir.

Kürtaj biyopsisi nedir?

Kürtaj biyopsisi, rahmin iç duvarının aşırı kalınlaştığı, anormal adet düzeni görüldüğü durumda yapılan işlemdir. Probe küretaj olarak da bilinmektedir.

Kürtaj işlemi kolay bir işlem midir?

Kürtaj, tamamıyla doktorun bilgi, tecrübesine ve kullandığı malzemenin kalitesine bağlıdır. Gerekli eğitimi alan ve yeterli malzemeye sahip bir uzman doktor için kolay bir işlemdir.

Kürtajda bebeğin cinsiyeti belli olur mu?

Kürtajda gebelik materyali sıvı halde çıkar. Cinsiyet görülmez. Ancak yapılacak genetik araştırma neticesinde cinsiyet tespiti yapılabilir.

Kürtaj işlemi ne kadar sürer?

Genelde kürtaj ortalama 10-15 dakika sürmektedir.

Kürtajdan sonra ağrı kesici kullanımı önerilir mi?

Kürtajdan sonra rahim kasılmaları adet sancısı yapabilmektedir. Bu durumlarda standart ağrı kesiciler önerilir.

Kürtaj kayıtlara geçer mi?

Kürtaj gizlilik ihlali yapılmaması gereken ciddi bir operasyondur. Kürtaj hem devlet hastanelerinde hem de özel hastanelerde veya kliniklerde yapılır. Hasta kayıtlarının bulunduğu sistemde yaptırılan kürtaj işlemi kaydedilir. Bu kayıtlar devlet hastanelerinin kayıtlarında bulunur. Özel hastanede veya kliniklerde yapılan kürtaj işlemi ise hastanın dışarıdan herhangi bir kişiyle paylaşılmayacak şekilde gizli bir ortamda saklı tutulur. Sadece doktor ve hasta arasında bilinir.

Kürtaj E-Devlette çıkar mı?

Kürtaj operasyonu yapılan tüm özel hastanelerde ve kliniklerde, kürtaj operasyonu geçirdiğinizin bilgisi başka hiçbir kurumla asla paylaşılmaz. Aileye veya herhangi bir kişiye bilgi verilmez.

Vakumlu Kürtaj mı? Normal Kürtaj mı?

Vakumlu kürtaj, komplikasyon riski düşük olduğu için tercih edilen yöntemdir. Rahim korunması, enfeksiyon riskinin daha düşük olması ve işlem süresinin kısa olması vakum kürtaj yönteminin tercih sebebidir.

Evlilik Dışı Kürtaj Fiyatları

Evlilik dışı gebelik durumlarında kadınlar kürtaj seçeneğini değerlendirir ve öncelikle nasıl yapılacağı planlanır. Kürtajın uygulanmasında kullanılan yöntemler:

Vakumlu Kürtaj (Aspirasyon Kürtaj)

Genelde gebeliğin ilk 6. ve 12. haftaları arasında uygulanır. Rahim içine yerleştirilen ince tüp (kanül) aracılığıyla vakum yöntemiyle gebelik materyali çıkarılır.

Dilatasyon ve Kürtaj

İkinci trimestere kadar uygulanır. Rahim ağzı genişletilerek ve özel aletler ile gebelik materyali kazınarak çıkarılır.

Dilatasyon ve Evaküasyon

Bu yöntem ikinci trimesterde uygulanır. Bu uygulama için daha gelişmiş aletler ve yöntemler kullanılır.