Turkish English German French

Kolposkopi nedir?

Kolposkopi nedir?

Rahim ağzı (Servisk) ve vajen iç ve dış dokusu kolposkop aleti ile incelenir, ihtiyaç halinde biyopsi alınır. Kolposkop, tıpkı mikroskop gibi incelenen bölgenin görüntüsünün büyüterek dokuların daha detaylı olarak çıplak gözle görünmesini sağlar. Kolposkopi aletiyle rahim ağzı yaklaşık 40 kez büyütülerek inceleme yapılabilir.

Kolposkopi niçin yaptırılır?

Kolposkopi yaptırmanın en önemli sebebi, kanser hücrelerinin ya da tedavisi yapılmayan ve kanser olabilme potansiyeli olan hücreleri tespit etmektedir. Jinekolojik muayene sırasında veya rahim ağzı ve vajen dokusunda renk farklılığı, doku fazlalığı veya smear testinde olumsuz bir sonuç öğrenildiği takdirde kolposkopi yapmak gerekir. Kolposkopi sayesinde siğil (kondilom) ve poliplerin  incelemeside yapılabilir.

Kolposkopinin riskleri (Komplikasyon) nelerdir?

Kolposkopide yalnızca görüntüleme yapıldığı için herhangi bir riski yoktur. Ancak biyopsi almanın riskleri olabilir:

  • Biyopsi alınan bölgede enfeksiyon
  • Kanama
  • İşlem sırasında kullanılan ilaç ve malzemelere karşı allerji

Kolposkopi nasıl yapılır?

Kolposkopi öncesinde bir ön hazırlıüa ihtiyaç yoktur. Sadece adet döneminde rahim içerisine gelen hücreler yanlış tanı konulmasına sebep olabilir. Bu yüzden adet bittikten sonraki günlerde bu işlemi yapmak daha uygun olur. Kolposkopi işleminden 2-3 gün öncesinde cinsel ilişki yaşanmamalı, tampon kullanılmamalı ve vajinal duş yapılmamalıdır. Gebe olmak kolposkopi yapılmasına engel teşkil etmez.

Kolposkopi işlemi klinik şartlarında jinekolojik muayene masasında yapılır. İşlem 15-20 dakika kadar sürmektedir. Hasta işlem sırasında ağrı duyabileceği için lokal anestezi ile yapılması önerilir.

Hasta muayene masasında jinekolojik pozisyonda iken spekulum takılıp rahim ağzı veya incelemek istediğimiz bölge gözle görülebilecek hale gelince kolposkop ile bakılarak damarlanma ya da anormal hücrelerin daha belirgin hale gelmesi için iodin, lügol ve asetik asit kullanarak biyopsi alınacak bölgeler tespit edilir. Sonrasında bu bölgelerden biyopsi alınır.

Kolposkopi istanbul fiyat

Kolposkopi fiyatı 2024

Kolposkopi muayenesinde biyopsinin yapılıp yapılmadığı, biyopsi yapıldıysa kaç adet alındığı, işlem sırasında kullanılan kolposkopi cihazının kalitesi, varsa kanser riski bulunan bölgenin ortaya çıkmasını  yardımcı olan ilaçların kalitesi kolposkopi fiyatını etkilemektedir. Kolposkopi işleminin yapılacağı cihazın kaliteside büyük önem arz eder. Doktorunuzdan bu konuda bilgi alabilirsiniz. Kolposkopi İstanbul fiyat bilgisi için bize ulaşabilirsiniz. Detaylı bilgi için: 0532 472 52 83

Kolposkopi ne kadar sürer?

Kolposkopi işlemi herhangi bir hazırlığa ihtiyaç duyulmadan muayenehane şartlarında yapılır. Doktorun bilgi ve tecrübesine göre yaklaşık 15 – 20 dakika içerisinde işlem tamamlanır. Biyopsi alınmış ise patolojiden çıkacak sonuca göre doktorunuz değerlendirir.

Kolposkopi ağrılı bir işlem midir?

Kolposkopi işleminde vajinal spekulum rahim ağzına takılır, bu sırada rahatsızlık hissi verebilir. Kolposkop aleti ile bakarken herhangi bir ağrı hissedilmez. Yalnızca biyopsi alınacaksa, biyopsinin alınacağı bölgeye uygulanacak lokal anestezi ya da sedasyon vererek biyopsi işlemi yapılır. Anestezinin etkisiyle ağrı hissedilmez.

İşlem sonrası kanama olur mu?

Kolposkopi işlemi esnasında hastadan biyopsi alınırsa az miktarda kanama olması normal bir durumdur.

Kolposkopi sonrası

Kolposkopi sonrası biyopsi yapılmışsa, anestezinin tipine göre 30 dakika ile bir saat arasında istirahat yeterli olacaktır. Sonrası eve gidilebilir.

İşlem sonrası doktorunuz uygun gördüğü takdirde vereceği antibiyotik ve ağrı kesiciler kullanılır.

Aşağıda yer alan komplikasyonlar görülürse mutlaka doktorunuzu bilgilendiriniz:

  • Şiddetli kasık ağrısı
  • Kanama
  • Akıntı
  • Ateş ve titreme

Kolposkopi işlemi özellikle rahim ağzı kanserinin teşhis ve tanısında büyük öneme sahiptir. İşlem esnasında kanser belirtisi gösteren lezyonların tespit edilememesi hastalar için hayati risk oluşturabilir. Bu yüzden kolposkopi işlemini yapacak doktorun bilgi ve tecrübesi çok önemlidir.